Czym jest światłowód?

Współcześnie każdy sklep ze sprzętem sieciowym oferuje nam wiele rozwiązań, jeśli chodzi o łączność internetową. Do naszej dyspozycji są sieci wi-fi, sieci lan, sieci lte, a także światłowody. Warto skorzystać z innowacyjnych rozwiązań.

Jak działa światłowód?

Komunikacja światłowodowa realizowana jest za pomocą światła laserowego dużej mocy, które dzięki szerokiemu pasmowi może przesyłać informacje o dużej pojemności poprzez zmianę stanu (podstawowa modulacja ma dwa stany, włączony – wyłączony) w pewnej części spektrum światła. Gdy wyobrażasz sobie najbardziej podstawową metodę modulacji, jest to kod Morsea. Do takiej transmisji danych potrzebny jest wąski kanał, rzędu dziesiątek herców (Hz), abyśmy mogli go usłyszeć. Ludzkie ucho jest demodulatorem, echosonda jest modulatorem.

Gdybyśmy byli w stanie odbierać wiele dźwięków jednocześnie, na przykład cztery równoległe brzęczyki o innym tonie (częstotliwość w Hz), nasz demodulator ucha i podłączony do niego mózg mogłyby przetwarzać cztery razy więcej informacji w jednej szczelinie czasowej. Użyteczna szerokość pasma wynosi od około 50 Hz do około 16 000 Hz, ponieważ większy zasięg nie jest w stanie uchwycić normalnego ludzkiego ucha. Konwencjonalne Wi-Fi przy 5 GHz wykorzystuje przepustowość 20 milionów herców i przy wyższej szybkości modulacji, czyli więcej stanów niż świeci. Światłowód może przesyłać do 20 000 milionów herców, w zależności od długości linii!

To olbrzymie możliwości

W tak szerokim kanale możliwe jest wstawienie tak wielu bitów przepływu danych na częstotliwość transmisji Hz, że w zależności od technologii zastosowanej w elementach końcowych sieci zwykle osiągamy przepustowość 100 Gigabit na sekundę. Technologie są wykorzystywane na głównych trasach szkieletowych. Jednak taka technologia jest droga i ma ograniczoną odległość, na którą może być przesyłana. Dlatego sieci szkieletowe muszą być wyposażone w repeatery sygnałów. Nawet takie koszty, które są ukryte dla zwykłych użytkowników, muszą być uwzględnione w cenie usługi połączenia internetowego.