Krótka historia światłowodów

Obecnie możesz łączyć się z Internetem na kilka różnych sposobów, od własnej anteny, przez kabel, aż po sieci LTE. Z pewnością widziałeś również ofertę korzystnego połączenia z Internetem za pomocą kabla światłowodowego.

Wspomnianą zaletą była nie tyle cena, ile stabilność i szybkość połączenia. Sklep ze sprzętem sieciowym to miejsce, gdzie możemy uzyskać wszelkie informacje, jeśli chodzi o sieci wi-fi, sieci LAN czy właśnie światłowody.

Historia światłowodowych sieci

Światłowody są teraz synonimem szybkiego Internetu. Same włókna są rezultatem ewolucji potrzeby połączenia miast i centrów wymiany, a następnie sieci telefonicznej, w czasie zwiększonej penetracji połączeń telefonicznych w latach 50. na Zachodzie. Wydajność sieci metalowej do przesyłania na duże odległości była ograniczona i kosztowna. Sieć szkieletowa na dłuższych dystansach była nawet realizowana przez łącza radiowe, uznano ją za lepsze rozwiązanie w przypadku zakłócenia połączenia. Sieci międzynarodowe były technicznie niezwykle trudne do wdrożenia. Deweloperzy zastanawiali się, co z tym zrobić.

Rozwiązanie znaleziono w Wielkiej Brytanii, a profesor Charles Kuen Kao z Hongkongu opublikował je w Proc w 1966 roku. Kluczowy artykuł IEE na temat wynalazków związanych z przesyłaniem danych w środowisku szklanego przewodnika. Skupił się na problemie utraty optycznej i dyspersji i doszedł do wniosku, że materiały amorficzne, zwłaszcza szkło kwarcowe, są wyjątkowe w tym celu. Jednak trzeba było rozwiązać znacznie więcej niż problem gięcia włókien podczas instalacji.

Jak to działa?

Zasada prowadzenia światła przez włókno szklane jest prosta. Jest to w zasadzie wykorzystanie zjawiska całkowitego wewnętrznego odbicia na styku rdzenia z obwiednią. Całkowite odbicie wynika ze znanego prawa Snella, które stwierdza, że współczynnik sinusa kąta padania i załamania jest stały dla dwóch środowisk i równy stosunkowi wielkości współczynnika załamania światła (prędkości fali) w każdym środowisku.